Piknik ekologiczny – “Pułtusk…Naturalnie!”

28 kwietnia na przystani miejskiej w Pułtusku odbył się piknik ekologiczny pod hasłem “Pułtusk… naturalnie!”.

Na uczestników czekało moc atrakcji. Nie mogło zabraknąć animacji dla najmłodszych oraz ciekawostek dla całych rodzin.

Nadleśnictwo Pułtusk proponowało sadzonkę za elektrośmieci, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie udzielał aktualnych informacji o możliwościach dofinansowania wymiany ogrzewania i wielu form modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych w programie „Czyste Powietrze”.
Funkcjonariusze Policji uczyli zasad bezpieczeństwa na rowerowym torze przeszkód, dla zainteresowanych właścicieli rowerów była możliwość ich oznakowania.
Zasady bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin i upraw poznaliśmy na stoisku Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Jak ekonomicznie palić w piecu dowiedzieliśmy się z pokazu ekologicznego spalania.
W ramach promocji recyklingu uczestnicy przekonali się, że stary T-shirt to nie problem, można go odnowić w efektowny sposób.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się plenerowa wystawa fotograficzna pułtuskiej przyrody prezentowana po raz pierwszy dla szerszej publiczności.Ukazuje ona piękno naturalnego środowiska Pułtuska i terenów gminy, którego uchwycenie w obiektywie wymagało wielu godzin obserwacji przyrody.

PO oprawę muzyczną inspirowaną pięknem natury zadbali: Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Pułtusku i lokalni artyści. Wysłuchaliśmy koncertu Oliwi Iwanowskiej i Stanisława Wasilewskiego.

Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek przygotowany w zamkowej kuchni Domu Polonii.

Dużym zainteresowaniem cieszył się rodzinny konkurs wiedzy ekologicznej połączony z zadaniami zręcznościowymi. Tematy konkursu to: hierarchia postępowania z odpadami, segregacja odpadów według przepisów regulaminu utrzymania czystości oraz ciekawostki w temacie: Pułtusk w literaturze, filmie i życiu sławnych osób. Zwycięskie drużyny otrzymały praktyczne nagrody: kosze do selektywnej zbiórki odpadów, kompostownik, torby zakupowe.

Prace laureatów konkursu “Ziemia jest naszym domem”

Podczas pikniku wręczono nagrody w konkursie adresowanym do dzieci i młodzieży z terenu gminy Pułtusk pod hasłem „Ziemia jest naszym domem”.

Zadania oceniane były w czterech kategoriach:

  • Kategoria I – przedszkola i klasy „0” szkół podstawowych: praca plastyczna „Przyroda wokół nas” – format A4, technika dowolna, płaska.
  • Kategoria II – klasy I – III szkół podstawowych: „Ubieram się eko” – strój ekologiczny wykonany z materiałów ekologicznych.
  • Kategoria III – klasy IV – VI szkół podstawowych: „Cuda z odpadów” – zabawka lub przedmiot użytkowy z materiałów ekologicznych.
  • Kategoria IV – klasy VII – VIII oraz III gimnazjum: plakat ekologiczny: „Osobliwości przyrodnicze Miasta Pułtusk” – format A1, technika dowolna, płaska.


Dodaj komentarz

Przejdź do treści